Amennyiben még nincs jogosítványod más kategóriára vagy nem rendelkezel mentesítéssel (erről lentebb olvashatsz), akkor közúti elsősegélynyújtási ismeretekből is vizsgát kell tenned. A sikeres vizsga a járművezető képzéstől független, tehát nem feltétele az elméleti és a gyakorlati oktatásnak, azonban a vezetői engedély kiadásának feltétele.
Megszerzésére az elméleti tanfolyam előtt, közben és utána is van lehetőséged. Az elsősegélynyújtási ismeretek vizsgára tanfolyam elvégzése nélkül is jelentkezhetsz. Azonban érdemes megfontolnod, hogy a tanfolyamon való részvétellel vagy e-learning tananyaggal megkönnyítsd a felkészülésedet és a sikeres vizsgázást. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a különböző szituációk gyakorlásának elmaradása olyan hiányosságokat okozhatnak, amelyek végül a vizsga sikertelenséget eredményezhetik.
Az elsősegélynyújtó tanfolyamot és a vizsgát célszerű még a sikeres forgalmi vizsgád előtt elvégezni, mert nélküle nem kaphatsz vizsgaigazolást, ami előfeltétele a vezetői engedélyed igénylésének.
Ennek a vizsgának az érvényessége korlátlan, vagyis minden további kategóriára érvényes lesz, tehát többet nem kell vizsgáznod belőle. A sikeres vizsgát követően az elsősegélynyújtási ismeretek megszerzéséről szóló igazoló kártyát azonnal kiállítják számodra. Ezt az igazolást a közlekedési hatóságnál majd be kell mutatnod, mert csak ebben az esetben kezdeményezheted az okmányirodában a vezetői engedélyed elkészítését.
Bizonyos egészségügyi végzettségek esetén a vizsga alól felmentést kaphatsz (24/2005(IV.21.) GKM rendelet 3. melléklet 4.1.4.2. pontja alapján). Ha az alábbi végzettségek valamelyikével rendelkezel, akkor nem kell elsősegélynyújtási ismeretekből vizsgáznod.
- az orvostudományi egyetemen szerzett orvosi, fogorvosi, gyógyszerészi oklevél
- az állatorvos-tudományi egyetemen szerzett állatorvosi oklevél
- védőnői oklevél
- dietetikusi oklevél
- mentőtiszti oklevél
- gyógytornász oklevél
- egészségügyi szakoktatói oklevél
- diplomás ápolói oklevél
- a közegészségügyi felügyelői főiskolai szakon végzettek
- az egészségügyi szakközépiskolát (szakiskolát) végzettek
- 1969. július 1. és 1983. december 31. között szerzett „D” kategóriás vezetői engedély vagy „trolibusz” kategóriás járművezetői engedély
- 1984. január 1-je után: bármely kategóriára szerzett vezetői engedély, „trolibusz” kategóriára szerzett vezetői engedély valamint „mezőgazdasági vontató”, „segédmotoros kerékpár”, „lassú jármű” kategóriában szerzett közúti járművezetői jogosultság
További mentesítés a Vöröskeresztes igazolás megszerzése alól nem adható.
Adataid biztonságban vannak. Harmadik fél számára nem adjuk át őket.
Ha küldünk is levelet, később törölheted magad a címzettek közül.